Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?

Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?

"Kalıcı Olmak İçin Ara Vermemek Gerekiyor"

Kalıcı olmanın kurallarından biri özgür olmak. Kendine has bir yoruma ve kendine has melodilere ve kendine has sözlere sahip olabilmekten geçiyor gibi hissediyorum. Yani unique olmak gerçekten önemli bu noktada. Yoksa herkes birbirine benziyor bir noktada ve çok insan da yeniler geliyor bir şeyler oluyor vs sonrasında kaybolabiliyor. Dolayısıyla burada önemli olan noktalardan biri bence ses rengi de çok önemli. Bir şarkıyı duyduğunuzda ya bunu kim söylüyordu demek yerine örneğin bir şarkıyı Kenan Doğulu mu Tarkan mı söylüyor ayırt edebiliyoruz.

Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?
Dolayısıyla unique ses rengi çok önemli. Soprano var ama burada sopranoların da unique olabilmesi önemli bir nokta taşıyor tabii ki ses rengi açısından. Onun dışında dediğim gibi kalıcı olmanın yolu x kategorisinde barındıran işler yapmak tabii ki çok önemli fakat ara vermemek de çok önemli bu noktada. Yani birçok sanatçı 90'larda çok sevdiğimiz şu anda da özlemle keşke nerede bunlar dediğimiz birçok sanatçı var. Burada tabii ki hem yorucu hem de zor olan bir yolculukta kesinlikle pes etmeden gerçekten sinirlerin duvar gibi olmasını gerektiren, birçok zorluğa karşı sektörel anlamda çok dik durmayı gerektiren bir psikoloji de gerektiriyor. Dolayısıyla da üretim sürekli devam etmeli. 

Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?
"Albüm Yapan Çoğu Arkadaşım Hüsrana Uğruyor"

Şöyle şeyler de olabiliyor bir şarkı çıkıyor çok parlıyor bir sonraki şarkı o kadar parlamayabiliyor. Bunun sirkülasyon olduğunun farkında olmak, her şarkı hit olmadığı zaman burada sektöre ya da müziğe küsüp kendi içine kapanmamak bunlar çok önemli noktalar. Süreklilik çok önemli üretim çok önemli dediğim gibi unique olmak çok önemli. Benim dikkat ettiğim şeylerden bazıları bunlar. Dinleyicim şu an benden bir albüm bekliyor fakat günümüzdeki tüketimin bu kadar hızlı olduğu çağda albüm yapan çoğu arkadaşımın aslına bakarsan hüsrana uğradığını da birçok kez şahit oldum. Dolayısıyla da o üretimi sık tutup arayı açmadan, dinleyiciyi kaybetmeden, onlarla aramı soğutmadan bir şekilde güncel kalmaktan da geçtiğini düşünüyorum.

 

Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?

"En İyisini Çıkartmaya Çalışıyorum"

3-4 ayda 1 şarkı yapmak gibi bir çaba içindeyim. Çünkü bu bir çaba da aynı zamanda. Orada büyük bir hız ve mesela bazı şarkıların düzenlemesi 6 ayda çok daha başka bir noktaya gelebilecekken sen onu 3 ayda yapmaya çalışıyorsun burada bir hız var. Dolayısıyla en iyisini çıkartmaya çalışıyorsun çok büyük bir emek var. İnce eleyip sık dokumanın durumu daha da kısa sürede bunu yapmanı gerektiriyor vs derken gerçekten aslına bakarsan ben daha yavaş üretim yapmaktan hoşlanırdım belki. Ama dediğim gibi dinleyicim bunu istediği sürece ben dinleyicime bunu vermek mecburiyetindeyim. O hıza yetişmek zorundayım. Belki bir şarkı üzerinde 5 ay çalışacakken 2 ay çalışmak zorundayım. Arayı açmamam gerekiyor.

Sosyal Medyaya Bu Kadar Vakit Harcarsam Şarkıları Kim Yazacak?

"Her Halimi Paylaşmanın Taraftarı Değilim"

TikTok'ta çok büyük bir kitle var. Belki İnstagram'dan daha fazla bir kitle şu an da TikTok'ta var. Bunu kabul ediyorum. Ne kadar sık kullanmam gerektiğinin de farkındayım ama yetişemiyorum bazen. Çünkü dediğim gibi üretim yapan insanlardan biriyim. Belki bu kadar sık üretim yapmasam sadece kendim için de değil başkalarına da şarkılar yapıyorum. Dolayısıyla benden şarkı isteyen bir sürü hem sevdiğimiz isimler oluyor hem yeni çıkacak isimler oluyor onlar için de çalışmalar yapıyorum. Dolayısıyla o kadar orada böyle her dakika video atamıyorum ama elimden geldiğince de orayı da ihmal etmemeye çalışıyorum. Atacağım şeylerin kaliteli olmasına dikkat ediyorum özen gösteriyorum. Böyle her halimi paylaşmanın da taraftarı değilim. Genel olarak sosyal medyayı bu kadar uzak kullanmamam konusunda çok tepki alıyorum hem fanlarımdan alıyorum hem dinleyenlerimden alıyorum hem sosyal medyacılarım baskı yapıyor ama dediğim gibi ben de onlara şunları söylüyorum; Ben burada bu kadar vakit harcarsam şarkıları kim yazacak?

30.09.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM