Tolga Sünter: "Şimdi Bilgisayar Kullanan Müzik Yapıyor"

Tolga Sünter:

"Bazı Şarkılar Müzik Bile Değil"

Eskiden şarkıların içinde müzik ve melodiler vardı. Önemli olan, akılda kalan, insanların sevdiği şeyler melodilerdi. Şarkıların sözü 2. plandaydı ki zaten şarkının 1. öznesi müziktir, 2. öznesi sözdür ki enstrümantal denen bir müzik türü var ki klasik müzik denen şarkıcısız müzikler var. Yani müzik o zaman işin içinde inanılmaz bir şekilde vardı. İşin içinde introlar olarak müzik vardı. İşin içinde şarkıların ilerisinde çeşitli enstrümanlarla solo olarak müzik vardı. Artık müzikten demek istemiyorum ağzım hep oraya gidiyor, şarkılardan çünkü bazıları müzik bile değil, sadece ritim. Şimdi şarkılardaki introlar ve sololar kalktı. Artık introsu yok şarkının girişi 10 saniyeyi geçerse radyolar çalmıyorlar, insanlar Youtube'da belki atlıyorlar. Müziği pek bir dinlememe, tahammül edememe olayı ve direk şarkıcı girsin söylesin ne anlatıyorsa anlatsın gidelim evimize dağılalım böyle bir hava var. 

Tolga Sünter:

"Sezen Aksu Besteleri Melodiler İçindeydi. Şimdi Onlar da Artık Kalktı"

Dünya sadece bu tarz müziği yapmıyor. Bir yere bir Simit Sarayı açılıp yanına 4 tane daha açılır ya yani bizde öyle bir şey var. Şu an rap tutuyor herkes rap yapıyor. Öbürleri bir kenara atılmış durumda. Diğer müzik türlerini atıyorum eski tabirimizle Türkçe sözlerle Batı müziği, slow şarkılar diyebileceğimiz Sezen Aksu'nun Harun Kolçak'ın Levent Yüksel'in yani aklınıza gelebilecek bir sürü sanatçının melodi dolu şarkıları. Levent Yüksel'in Kenan Doğulu'nun ilk albümlerini o anı hatırlasanıza yani melodiler içinde. Sezen Aksu besteleri melodiler içindeydi. Şimdi onlar da artık 5 saniyede şarkı giriyor arada da intro yok. Sonra bir solo yok enstrümanist bir gösterisi yok bir saksafon solo bir gitar solo bir trompet solo ne bileyim yani müzik yok yani. Bu çok can sıkıcı bir şey. Benim yaptığım şarkılar yaklaşık 35-40 saniyelik bir introsu var bir melodisi var müziği var. Hiç bu döneme o açıdan uymuyor biliyorum. 

Tolga Sünter:

"Müzik Ne Oldu? Müzisyenler Ne Oldu?

Ben besteciyim. Şarkıma söz yazarım ben. Sözüme şarkı yapmam. Daha doğrusu sözüme ritim yazmam. Bir söz yazdım altına ritim koydum hopluyor zıplıyor herkes kanguru bitti. Öyle bir şey yok yani. Var ama dünyada da var ama o bir tür. Biz Tom Jones'dan Sexbombs'u dinlediğimiz zaman şu an Tom Jones 60 küsür yaşında yani. Şimdi bu müzik yaşla alakalı bir şey değil. Bizde genç olsun söz yazsın tarihe söz olsun zıplasın hoplasın eee müzik ne oldu? Müzisyenler ne oldu? O 90'lardaki müziklerde mesela o zaman stüdyodaki herkes aşırı müzisyendi. İsmail Soyberk'ler Erdem Sökmen'ler Erdinç Şenyaylar Levent Conker'ler Levent Alevdağ'lar Uzay Heparı'lar. Şimdi bilgisayar kullanan müzik yapıyor. Önüne İPhone'u alıp GarageBand'i açan hazır kalıbı açıyor başlıyor beste yapmaya. O zaman sen de yapma. Beste yapan programlar da var. Onu kullan. O bir muhabbettir müzikal muhabbet o stüdyolarda geçen zamanlar. Yani notalar önümüzde zamanlar harcanır. Aa neler çalmış diye inceleriz. Ben artık bir şarkıcının albümünde kimin çaldığını bulamıyorum.

02.11.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM