Elif Sanchez: Her Gün En Az 15 Tane Yeni Müzik Yapan İnsan Çıkıyor Ortaya

Elif Sanchez: Her Gün En Az 15 Tane Yeni Müzik Yapan İnsan Çıkıyor Ortaya

Müzisyen bir ailede büyüyen ve ABD'de eğitim alan Elif Sanchez, Müzik Habercisi'ne çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Elif Sanchez: Her Gün En Az 15 Tane Yeni Müzik Yapan İnsan Çıkıyor Ortaya

Ben yıllardır Azerbaycan Türkçesi, Azerbaycan mahlaları söylerim. Azerbaycan Türkçesi bilmiyorum, zaten Türkçeye yakın diller fakat yine annemin küçükken inanılmaz derecede bir Azerbaycan mahlaları sevgisi vardı o bana geçti. Bana sürekli söylerdi. Bir de ailemin Erzurumlu olmasının biraz katkısı var buna. Lehçesi çok benzer. Öyle bir kulak dolgunluğu da var o yüzden küçüklüğümden gelen bir sevgi.

Elif Sanchez: Her Gün En Az 15 Tane Yeni Müzik Yapan İnsan Çıkıyor Ortaya

"İspanyolca Albüm Yapmayı Düşünüyorum"

"Contigo Aprendi" bir aşk şarkısı. Birinin duyduğu aşkı anlatıyor ve diyor ki seni tanıdığım gördüğüm gün, doğduğum gün gibi hissediyorum diyor. Yani seninle birlikte hayatım daha da güzel oldu hiç hayatımdan gitme terk etme altyapılı bir şarkı. Tabii ki İspanyolcası eşimden ötürü. Eşim Ekvadorlu Güney Amerikalı. Eşimden ötürü Güney Amerika Latin kültürü bizim hayatımızda sürekli yeri olan bir kültür. İspanyolca sürekli evimizin içinde konuşulan bir dil ve soyadıma ithafen böyle bir İspanyolca şarkı yapmak istedik bir de bir sonraki albümü İspanyolca yapmayı düşünüyorum. Onun habercisi olsun diye. Bence dünyanın çok ilgisini çekiyor.

"Müziğimizin Günümüze Adapte Edilmesi Lazım"

10 yıl Amerika'da kaldım ve her yaptığım konserde en az 2-3 tane türkü vardır. Hep türkü söylerim hiç eksik etmem tarz ne olursa olsun. Hep geri dönüşleri olumlu oldu. Herkes hayran müziğimize ve ben şunu düşünüyorum; müziğimiz inanılmaz güzel bir müzik ama dünya değişiyor, biz değişiyoruz, herkes gün geçtikçe değiştiği için bizim müziğinde biraz adapte edilmesi lazım günümüze, ama özünü de korumamız lazım. Bazen değiştireceğiz diye bambaşka bir şey oluyor ve tamamen uzaklaşıyoruz. Melodi bambaşka oluyor, altyapı bambaşka oluyor ve bambaşka bir şey çıkıyor ortaya. Birazcık daha böyle özünü tutarak yenilemeye çalışıyorum ben şu an. Umarım başarılı oluyorumdur ve her geçen gün de zaten bir önceki yaptığım şeyden öğrenip daha iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Zaten amacımız o. Türk halk müziği armonik yapıya sahip olan bir müzik değil. Herkesin unison olarak çaldığı bir müzik. Çok fazla makam mikrotonel bir müzik olduğu için onu da düşünerek armoniyi de yapmak lazım. Mikrotonel yapıyı da tutunca çünkü çok keyifli bir şey çıkıyor ortaya.

Elif Sanchez: Her Gün En Az 15 Tane Yeni Müzik Yapan İnsan Çıkıyor Ortaya

"Müzisyen de Demek İstemiyorum Ama Artık Herkes Bir Şey Yapmak İstiyor"

Bu pazarı takip etmek de artık imkansız hale geldi, çünkü her gün en az 10-15 tane yeni müzik yapan insan çıkıyor ortaya. Müzisyen de demek istemiyorum ama artık herkes bir şey yapmak istiyor. Tabii ki müzik herkesin hayatında olmalı ama profesyonel olarak bunu dökmek gerekiyor mu gerekmiyor mu o ayrı bir konu. Artık takip edemiyorum açıkçası ben. Türkiye'de çok değerli sanatçılar var ben daha çok onların yaptığını beklemeyi tercih ediyorum artık. Yeni şeyleri de dinlemeye çalışıyorum ama biraz depresyona giriyorum artık. Bir de artık her şey aynı olmaya başladı, bazen ilk defa dinlediğimiz şeyi söyleyebiliyor hale geldik artık. Öyle bir 'evet yapalımcılık' var maalesef ve o yüzden ben artık kaliteli müzisyenlerimizin yaptıklarını bekliyorum artık.

28.01.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM