Ekin Uzunlar: 'Bu Müziği Popüler Kültür İçin Yapmıyoruz'

Ekin Uzunlar: 'Bu Müziği Popüler Kültür İçin Yapmıyoruz'

8 yaşından itibaren kemençe çalan, Karadeniz müziğin temsilcilerinden Ekin Uzunlar, Müzik Habercisi'nde Michael Kuyucu'ya özel açıklamalarda bulundu. Ekin Uzunlar'ın açıklamaları şu şekilde:

Ekin Uzunlar: 'Bu Müziği Popüler Kültür İçin Yapmıyoruz'

"İyi Meyveyi Satan Müşteriyi Kaybetmiyor"

YouTube kaliteli işler ister. Çekimleri, müziği, ortamı, kısaca her her şeyiyle kaliteli içerikler ister. Orada üretim yapacak olanlar farklı olmalılar. Yaptıkları işleri kesinlikle baştan savma değil, profesyonel bir şekilde çalışmaları lazım. Çünkü insanlar ne kadar kaliteli ve başarılı profesyonel işler yaparlarsa, insanlar da kanala abone olup sizden daha güzel şeyler bekliyorlar. Kesinlikle önerim budur. Çünkü artık YouTube bir pazar oldu ve bu pazarda iyi meyveyi satan müşteriyi kaybetmiyor, o yüzden iyi meyveler ve taze meyveler satmak lazım. Bir şarkı yapıp durmak olmaz. Influencerlar da haftada bir video paylaşıyorlar çünkü artık iPad'ler, bilgisayarlar, elimizden düşmüyor ve hep YouTube'dayız hep dijital mecradayız. O yüzden güzel şeyler üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. Burada halkın beğenisini sunuyoruz halk da bizi onurlandırıyor.

Ekin Uzunlar: 'Bu Müziği Popüler Kültür İçin Yapmıyoruz'

"Müziğin Dili, Dini, Irkı Olmaz"

Biz gençler yetenekli insanlarız ve kemençeyle George Michael, Godfather, Game of Thrones, James Bond çalıyoruz. Yani bu aslında sadece Karadeniz Türkiye değil, dünyadaki birçok yabancı uyrukluların da ilgisini çeken bir enstrüman oldu. Aslında amacım tamamen enstrümanını dünyaya tanıtmak. Kesinlikle nereden geldiğimizi unutmuyoruz. Eski türkülerimizi unutmuyoruz. Onun yerinde söylüyoruz otantikliğiyle. Ama tabii ki de bize bir Adıyamanlı, bir Diyarbakırlı, bir Antalyalı, bir Mardinli, bir İzmirli, bir Amerikalı, bir Alman, bir İngiltereli, bir Arap herhangi bir dili, dini, ırkı olmaz müziğin. Bütün her yerlerden bizleri dinliyorlar. Tabii ki de bunu enstrüman ile yapmış olduğumuz farklı müziğe bağlıyoruz.

Ekin Uzunlar: 'Bu Müziği Popüler Kültür İçin Yapmıyoruz'

"Popüler Kültür İçin Bu Müziği Yapmıyoruz"

İster istemez popüler kültür içerisinde buluyorsunuz kendinizi ama biz popüler kültür için bu müziği yapmıyoruz. Biz duruşumuzla ve müziğimizle kendimizi gösteriyoruz ama biz de diyoruz ki, "Biz de bu da var, bu da var ve bu da var" diyoruz. Kesinlikle bu budur. Şarkılarımızın yüz yıl sonra da dinlenmesini istiyoruz, sezonluk şarkılar yapmak istemiyoruz. Biz karadeniz müziğinde arşivlik müzikler yapmak istiyoruz. Biz karadeniz müziği yapan çok iyi sanatçı olmak istiyoruz ve yolumuz da, lambalarımız da bu yönde yanıyor. Bir de hem uluslararası, hem ulusal olarak düşündüğümüzde çok güzel şeyler var. Dediğim gibi caz grupları ile beraber caz country kemençe karışımı bir şeyler yapılabilir ya da etnik bir grupla bir şey yapılabilir ya da bir elektro müzikli bir şeyler yapılabilir. Çok ünlü virtiüözlerle de görüşüyoruz, bunlarla bağlantı içerisindeyiz ama tabii ki de projelerimiz de anlaşırsak ve güzel bir şey yaparsak, bu sadece bir albüme değil turne haline gelebilir.

19.04.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM