Esma Er Kime "Say Maşallah" Dedi?

Esma Er  Kime

Esma Er, İngilizce – Türkçe hatta Arapça jargonlar içeren şarkısı "Say Maşallah" ile müzik endüstrisinde farklı bir rüzgar estirdi.

"Say maşallah " isimli single çalışmanız nasıl oluştu? Anlatırmısın
Benim yaşadığım bir olay vardı bi gün avm de gezerken bir Arap vatandaşı "meaşallah meaşallah" diye bana laf attı. Ben de bu olayı Murat'a (Güneş)e anlattım çok güldük ve konuştuğumuzun gecesi şarkının sözlerini yazdı. Bayıldım tabi sözlere, müziğine. Sonra İskender Paydaş'ın stüdyosuna gittim ve ona dinlettim. Benim hep çalışmak istediğim bir müzik adamıdır kendisi. O da sevdi ve müthiş bir düzenleme ile şarkı oluştu. Genelde benim sesimi bilen bilir çok güçlü bir sesim vardır. Ancak bu şarkıda farklı bir okuma tekniği denedim.

Video klipte yönetmen olarak kimle çalıştın? Klibin hikayesinden bahseder misin?
Klip Yönetmenim Buse Tirman. Hem de ilk klip deneyimi ayrıca müthiş fotoğraflar çekiyor. Birbirimize inandık, güvendik ve birlikte bir hikaye oluşturduk şarkının sözlerine uygun müthiş eğlenceli bir klip oldu. Klipteki çocuğun beni stalk laması fikri Busenindi.

Esma Er  Kime


Müzik sektörünün son durumu sence nasıl?

Sanatçı kendi kaderine bırakıldı biraz sanki. Kişisel çabana kaldı. İşlemeyen çok şey var sistemde. Yeni nesil müzikte üretim olduğu için sosyal medya belki daha kolaylaştırıyor her şeyi. Kendi kanalını açıp yayınlayabiliyorsun. Alternatiflerin olması sevindirici üretim adına. Her dönem olduğu gibi müzikte de trendler var. İçinde olanlar devam edebiliyor. Artık digital dünyada her şey.

İlerleyen zamandaki hedeflerin neler ?

Müzik stüdyo çalışmalarıma devam etmek ama mutlaka sahneye bir show hazırlamak. Ben sahne aşığıyım. Orası canlı yaşayan bir durum. Aynı zamanda oyunculuk eğitimleri aldığım için ve deneyimlerim de olduğu için mutlaka bir sinema filmi veya dizi projesi planlarım arasında.

Esma Er  Kime


Yakın zamanda sahne var mı?

Şu ara sağlık önceliğimiz kurallara uygun koşullar oluşturulduğunda tabi ki var konserlerimiz başlayacak, görüşmelerimiz devam ediyor.

Pandemi sürecinde neler yaptın? Bu sürenin size artı ve eksileri neler oldu ?

Ben sporu seven ve yapan bir insanım fakat buna rağmen bedenimi ihmal ettiğimi fark ettim. Yoga girdi hayatıma ve online nefes seansları yapmaya başladım. İçsel terapi oldu açıkçası yenilenme farkındalık süreci yaşadım. Sanırım hepimizin kendine bir türlü ayıramadığı zamanı oldu ve sağlığın değerini bir kere daha anladık. Resim bölümü mezunu olduğum için resim çalışmaları da yaptım. Belki bir sergi yapmak istiyorum.

Esma Er  Kime


Sosyal medya ile aran nasıl ,sosyal medyanın avantaj ve dezavantajları sence nedir gibi ?

Benim mesleğimdeki kişiler için avantajları çok. Ben de bu avantajları kullanmaya gayret ediyorum. Dezavantajını yaşamadım açıkçası.

05.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM