Burcu Güneş ile İKİSİ Bir Arada

Burcu Güneş ile İKİSİ Bir Arada

Çok güçlü bir ses. Hem iyi ses hem de iyi bir yorumcu. Klişe ticari popçulardan değil. Sıra dışı olmayı başardı. İyi şarkılar seslendirdi, iyi coverlar da yaptı. Burcu Güneş pandemi döneminde çok büyük bir sürprize imza attı ve Mazhar Alanson'un "Benim Hala Umudum Var" ve "Ah Bu Ben"i seslendirdi. İki şarkıyı tek şarkı yaptı ve ortak bir duyguda seslendirdi. Korona günlerinin belki de en güzel müzik projelerinden biri de bu oldu.

"Bir Kadın"ın Çıkıp Çıkmaması Konusunda Kararsız Kaldık

"Bir Kadın"ın klibi, pandeminin başlamasından bir hafta önce çekilip bitmişti. Ben çok titizim ve bu virüs olayını dünyada duyduğum andan itibaren titizlikle her şeye dikkat etmeye başladım. Dışarıda sosyal ortamlar içinde olmuyordum. O arada evde sürekli "Bir Kadın"ın çıkıp çıkmamasıyla ilgili hep şirketle görüştük. Sonra müziğin iyileştirici gücüne, şifasına inandık ve hazır insanlar evlerdeyken daha çok şans verirler bir şeylerle ilgilenmeye diye düşünüp çalışmamızı çıkardık. Çalışmalarımı evde sürdürürken biraz hızlı aktı o dönem günler. Pandemi döneminde hem röportajlar yaptım, hem de insanlara #evdekal videoları gönderdim. Belediyelerden, kanallardan, radyolardan #evdekal videoları istenmişti ve buna katkıda bulundum. Beni sevenler de bunu dinlemiştir diye düşünüyorum. 

Burcu Güneş ile İKİSİ Bir Arada

Herkes Canlı Yayındaydı

Pandemi döneminde ben hiç sosyal medyadan canlı yayın kafasında olamadım. Instagram'dan yapılan canlı yayınların o dönem birazcık suyu çıktı. Herkes canlı yayında. Herkes aynı saatlerde canlı yayında olunca server da çöktü. Doğru düzgün konuşmalar akıcı olmamaya başladı, kesildi. Bence en güzel canlı yayını Justin Bieber yaptı. Evde uzanırken karısını, köpeğini gösterdi. İnsanın en rahat, en doğal haliyle canlı yayın açması güzel. "Benim de yapmam gerekir" mantığıyla o işlere girmek bana göre değil. "Devamlı şarkılar söyleyeyim de bu dönem birazcık da sosyal medyada hareketli olayım" gibi kafada hissedemedim.

Mazhar Alanson Bize Kıyamaz Diye Düşündük

Böyle bir dönemde müzik hakikaten şifa. Evdeyken uzun zamandır dinleyemediğim güzel şeyler dinledim ve farklı şarkılar söylemeye karar verdim. Bu döneme ait bir hatıra olsun istedim. Devamlı mırıldanırken aklıma "Benim Hala Umudum Var" geliyordu sürekli. Çok sevdiğim müzisyen arkadaşım Serkan Ölçer ile "Hangi şarkı olsun, ne olsun" diye. Konuşuyorduk. Düşünürken şarkı da "bu olsun" , "Benim hala umudum var olsun" dedik. "Bunu Mazhar Abi'ye yapalım, bir demosunu atalım, kesin kıyamaz zaten izin verir sosyal medyadan yayınlamamıza" diye düşünmüştük. Serkan çok güzel bir geçiş yaptı. Zaten Mazhar abiyle aynı tonda söylüyorum şarkıları. Onun sesi bas, bariton, benimki dik bir ses olduğu için onun tonundan söylemeye müsaitti. Hiç tonu bozmadık, aynı tondan devam ettik.  

Mazhar Alanson Şarkıları Egosuz Söylüyor 

O şarkıları yıllarca Mazhar abiden dinlerken, o kadar aşık olmamızdaki en büyük şey, onun o bilge tarzıyla, o usul usul, hem naif bir o kadar bas sesiyle huzur vermesiydi. Çok egosuz söylüyor şarkıları. Acayip bir bilge sesi var orada. O yüzden ben de yorumlarken aynı şekilde o duyguyu vermek istedim. Mazhar Abi'nin benim şarkıcılığımı, yorumculuğumu yıllarca beğendiğini biliyorum. Arada karşılaşıyoruz, sohbet ediyoruz ama iş başka bir şey. Açıkçası olumlu olumsuz her sonucu göze alıp, şarkıya kaydı yaptık. Çok amatör bir ruhla, çok saf bir ruhla söyleyince Mazhar Abi'nin çok hoşuna gitti. Hatta ikinci potpori gibi gelen ikinci şarkısı "Ah Bu Ben"e de izin verdi. Normalde daha katı davranabileceği bir şeydi. Ve hatta "Bayıldım" dedi. Sonuç olarak ondan izin almayı başardık.

Kariyerimde İlk Günden Beri Sıra Dışı Hareketler Yaptım

Mazhar Alanson ile telefonda daha da uzadı görüşmelerimiz. Belki gelecekte Mazhar abiyle başka çalışmalarımızda olabilir. Ben zaten ilk albümden beri ara ara coverlar ile birlikte TSM coverı da yayınladım. Biraz sıra dışı hareketler yaptım ilk günden beri, o yüzden o yorumculuk ve şarkıcılıktan kaynaklı olarak sırtıma bindirilen bir yük var. Bazen prodüktörlerin benden talep ettiği şeyler oldu vizyon anlamında, bunlar vizyonumu genişletmiş oldu. Belki ben sadece bir pop şarkıcısı olmayı düşünürken, yolculuğum genişlemiş oldu. Kendimi aşmak ve bu yolculukta yeni şeyler öğrenmek varken, neden belli bir şeyin içerisinde kendimi sığdırayım ki? 

20.10.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM