Sultan-ı Yegah'ın Üstüne Çıkmak Mümkün Değil!

Sultan-ı Yegah'ın Üstüne Çıkmak Mümkün Değil!

İz Bırakan Bir Sesten İz Bırakan Şarkılar

Eşi Ergüder Yoldaş ile beraber 1981 yılında yayınladığı "Sultan-i Yegah" adlı albümle Türk pop müziğinin tüm zamanların en iyi albümlerinden birinin solisti olarak müzik tarihine girdi. Çok özel bir ses. Karakteristik bir vokale sahip. Şarkı söylerken o şarkıyı alıp başka bir diyara götürüyor. Şarkılar onun diline geldiğinde çok şanslı oluyorlar. Çünkü yeniden hayat buluyorlar. Nur Yoldaş her ne kadar albüm yapmasa da sahne hayatına devam etti. Derken bir gün Arpej Müzikle yolları birleşti ve çok özel bir proje hazırladı. Rock klasiklerini senfonik orkestra eşliğinde seslendirdiği "İz Bırakanlar Vol.1" adlı albümü yayınladı. Albüm pandeminin gölgesinde kaldı ama müthiş şarkılar var. Nur Yoldaş ile "Aşk her Şeyi Affeder mi?", "Hoşçakal" , "Araf" gibi şarkıların yer aldığı albümü ve müziği konuştuk.

Sultan-ı Yegah'ın Üstüne Çıkmak Mümkün Değil

Tabii ki "Sultan-ı Yegah"la anılacağım, bu da bana gurur verici bir şey. Yani bunu uzun yıllar taşıyor olabilmek çok keyif verici bir şey. O Albümden sonra yaptıklarım bunun üzerine bir şeyler koyma çabası değildi, sadece şarkılara yeni bir nefes, yeni bir soluk, yeni bir yorum bunları geçirebilmek, bir de uzun süre yani ömrüm oldukça şarkı söyleyebileceğimi kanıtlamak olay bu. Yoksa "Sultan-ı Yegah"ın üstüne çıkmak ya da onu unutturacak işler yapmak değil.  

Sultan-ı Yegah'ın Üstüne Çıkmak Mümkün Değil!

Gençlerle Çalışma Fikri Beni Heyecanlandırdı

Yeni projem için Umut Kuzey ile Özlem Özbakan'dan teklif geldi. Çok büyük bir hevesle kabul ettim çünkü gençlerle çalışma fikri her zaman beni heyecanlandırmıştır. Çok sıklıkla dinlediğim şarkılardan devşirdik bu albümü. Mor ve Ötesi, Duman falan hem de bayağı yani çok yer etmiş güzel şarkılar bu albümde. Böyle bir şey yaptık, halkın beğenisine sunduk. Bilemiyorum son kararı yine onlar verecek. Şarkıların bir kısmını ben seçtim, bir kısmını ise yaklaşık 20 – 30 hatta 40 şarkının içinden seçtik Yani havuzumuza bayağı şarkı attık. Bu albüm "Volume 2", "Volume 3"e de hazırlanacak. Şimdi "Volume 1" çıktı, Volume 2'nin de hazırlıkları içerisindeyiz.

İleride Müzik Tarihini Gençler Yazacaklar

Şarkıyı yorumlayıp ortaya çıkarmak bedeninize giydiğiniz bir elbise gibidir. Hani eğri durursa çıkarırsınız bir daha giymezsiniz. Ben bu albümdeki şarkıları bir elbise gibi giydim üstüme. Yani elimden geleni yaptım diyebilirim, çünkü hakikaten bu şarkılar çok içselleştirdiğim şarkılardı. Ben kendi profesyonel sahneme de taşıdım bu şarkıları, çoğunu ben albüm yapmadan önce zaten sahnemde de okuyordum. Onun için benim için bir keyif oldu bu albümü yapmak. İleride müzik tarihini gençler yazacaklar. Yani hakikaten çok güzel işler çıkarıyorlar, çok güzel işler yapıyorlar. Bu albümde yer alan şarkıların özelliği hem 4 kişilik rock orkestrayla da çalıp söylenebilecek, hem büyük orkestrayla yani bir senfonik orkestrayla da çalınıp söylenebilecek kalitede şarkılar. Şarkılar sahibinde güzeldir ama biz bir yanına, kıyısına, köşesine dokunuşlar yaptık yoksa her şarkı mutlaka ilk sahibinde güzeldir. 

Sultan-ı Yegah'ın Üstüne Çıkmak Mümkün Değil!

Konserlerim İptal Oldu

Korona dönemi Volume 2'yi hazırlamakla geçti, Volume 1'i bitirdik. Evde kaldığımız süre içinde konser yok, bir şey yok ondan sonra tanıtımların hiç birisini yapamadık. Üç tane büyük şehirde lansman konserimiz vardı. Bunların üçü de tabii ki iptal oldu. Her şeyden önce sağlık, yani sağlıklı nefes alalım, toplumca sağlımız yükselsin ondan sonra konserler de olur, festivaller de olur bunlar hiç önemli değil. Ama biz ne yapabilirize baktık ona odaklandık. İkinci albümün yani "Volume 2"nin repertuvarını oluşturmaya çalıştık, havuza yine şarkılar attık. Bu arada bol bol kitaplar okundu, filmler seyredildi, diziler seyredildi, kediler köpeklerle oynandı böyle bir süreç yaşadım.

Sanatçı Değilim Şarkıcıyım

Gerçek sanatçı kelimesinin altını çize çize söylemek Ergüder Yoldaş'a yakışır, ben hala sanatçı değilim ben şarkıcıyım. Bunun ikisinin ayrımını çok iyi yapmak gerekiyor. Bu tip insanların tabi canını daha çok acıttı o süreç. Hiçbir başarı cezasız kalmaz. Dostları sevindirir, düşmanları çok üzer. Başarı bazı insanları üzer. Biz kıskanmayı da becerebilen insanlar değiliz. Kıskanmak güzel bir şeydir, kıskanırsın bu seni fişekler, bir yere getirir. Onu da doğru dürüst beceremedik. Benim şimdi yeni parolam, Allah ömür verirse 90 yaşıma kadar albüm yapmak tek parolam o. 

23.11.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM