Günce Neden "Kalk Yerine Yat" Diyor?

Günce Neden

2000'lerin başında girdiği pop müzik dünyasında kendine has bir modern sound sundu. Batı popu güçlü vokali ile besledi. Günce, üç yıllık müzik arasını Sezen Aksu imzalı şarkısı ile doldurdu.

Yeni çalışmanız "Kalk Yerine Yat" nasıl oluştu, anlatırmısın?

3 yıl gibi bir süre piyasadan uzak kaldım gibi gözükse de, aslında sürekli bir şarkı arayışındaydım. İlk albümümden beri kendi şarkılarımı da yazan bir şarkıcı olduğumdan sürekli beste yaptım hatta aranjesi biten şarkılarım bile oldu. Ama bir şekilde içime sinmeyen bir şey oldu ve yayınlamadım. Ta ki Sezen Aksudan "Kalk yerine yat" gelene kadar. İlk demosunu dinlediğimde dedim ki "evet işte bu şarkı". Sözleri Sibel Algan'a, müziği Sezen Aksuya düzenlemesi ise Erol temizele ait. Beni ve içimdeki muzip kadını inanılmaz bir samimiyetle yansıtan bir şarkı oldu.

Günce Neden

Klibin hikayesi var mı? Klibin hikayesinden bahseder misin?

Var tabi. Ufacık bir tartışmada bile biz kadınların ortak verdiği tepkileri esprili bir dille anlatmaya çalıştık. Kadın önce dırdırıyla adamı evden kaçırıyor sonra oturup abur cubur evde ne varsa yiyip ağlaya ağlaya aşk filmi seyrediyor. Neyse ki sonu mutlu bitiyor ve beraber kalkıp yataklarında uyuyorlar. Bir de küçük fakat çok değerli bir ayrıntı var; şarkının sözlerinde "sevgi neydi? sevgi emekti?" sözü olduğu için bu sözle özdeşleşmiş "Selvi boylum al yazmalım" filminden de unutulmaz bir sahne var. Şarkı ortaya çıktığında klip kafamda bitmişti zaten. Yönetmenliğini kendim üstlenmek istedim bu yüzden. Ama hiç bir iddiam yok tabi.

İlerleyen zamanda albüm yapma düşüncen var mı?

Evet mutlaka 2022 yılı hedefim 80-90 yılları arası döneme ait şarkılardan oluşan bir albüm yapmak. Ama o zaman kadar tekli çalışmalarıma devam edeceğim.

Günce Neden

Pandemi döneminde m0zik harici, neler yapıyorsun, kısaca anlatır mısın?

Tabi ki herkes gibi evde olmaya mecbur kalmadıkça her şeyi evde halletmeye çalışıyorum. Evde spor ve yoga yapıyorum düzenli, bu aralar yabancı dizilere biraz sardım. Okuyorum, yazıyorum ve yine evimde küçük bir home stüdyom olduğu için beste yapmaya şarkı söylemeye devam ediyorum.

Günce Neden


Sektörde örnek aldığın isimler varsa, kimler ? Yeni çıkan şarkı türlerinden beğendiklerin var mı?

Aslında yeni eski fark etmiyor. Kendine özgü, farklı, ticari kaygıdan uzak, iyi olan her işi kendime örnek alabilirim. Yeni isimlerden de bu özelliklere sahip isimleri takip ediyorum.

Sence Hit şarkı nasıl olmalı, nasıl anlaşılır Hit olduğu, bir örneği var mı?

Melodik olarak hafızaya çabuk giren ama aynı zamanda özgün, samimi aynı zamanda güçlü sözler genelde hit oluyor.

Yıllardır güçlü yorumunuzla müzik sektöründe yer alıyorsun, sence pop müziği nasıl ilerliyor?

Ağır aksak ilerleyemiyor bence pop müzik. Hatta bir çeşit dar boğazda olduğunu düşünüyorum. Çünkü sürekli kendini tekrar eden ve yenilikten korkan bir düşünce yapısına kilitli Türkiye'de pop müzik. Bu yüzden bayrağı hip hop,trap vs tarzlar aldı koşuyor. Artık Z kuşağı samimi özgün ve yeni soundları bekliyor. Ben kendi yaptığım pop müziği tamamen bu genel anlayışın dışında tutuyorum. Bu konuda mütevazi olamam, piyasaya ilk girdiğim 2003 yılından beri soundum kendine özgü ve yenilikçi bir anlayışta oldu. Tabi ki Erol Temizel ile olan yol arkadaşlığım en büyük sebebi.

Pandeminin ilk dönemlerinde sahne aldın mı?

Sadece dört iş yapabildim. Nasıl bir özlem var içimde tahmin ediyorsundur. Her şeyin geride kaldığı, tekrar konserler verebildiğimiz günleri bekliyoruz. Önce sağlık olsun gerisi olur bir şekilde.

Sosyal medya ile aran nasıl? Günümüz sosyal medyanın artısı var mı şu an sanatçılara, yoksa eski dönem daha mı iyiydi sence?

İyi olmak zorunda:) Ben de aktif olarak kullanıyorum. Artık her şey sosyal medyadan yürüyor. Pr çalışmasını bile neredeyse sosyal medya üzerinden hedefleyen, klipleri şarkıları dijitalden sunduğunuz bir dönemdeyiz. Eski dönemlere göre iyi tarafı herkes dinleyiciye bir şekilde daha hızlı ulaşabilir oldu. Ama tabi üretim bu anlayışla inanılmaz çoğaldı. Şarkı ve şarkıcı sirkülasyonuna yetişmek neredeyse imkansızlaştı.

Günce Neden


Genel bir PR çalışması yapmalı mı sanatçılar, yoksa sadece radyolar yeterli mi?

Evet eş zamanlı bir pr çalışması gerekiyor ama şarkı zaten iyiyse kendi pr ını kendi yapıyor bir şekilde. Ama Radyolar bir şarkı için Pr çalışmasının en önemli halkası bence.

Son olarak 2021 'den beklentilerin neler?

Önce herkes gibi sağlık. Bu içinde bulunduğumuz Covid belasının bitmesi. Gerisi hallolur zaten.

06.01.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM