Işıl Yücesoy - Yetmez Mi? (Ossi Müzik – 2020)

Işıl Yücesoy -  Yetmez Mi? (Ossi Müzik – 2020)

Efsane oyuncu ve müzik yorumcusu çok ara vermişti müziğe. Ancak dönüşü çok güzel oldu. Albüm sonrasında yayınladığı dijital single'lar ile müzik dünyasına güzel renkler sundu.

"Yetmez mi?" adlı şarkının sözleri Türkiye'nin en önemli şairlerinden Sabahattin Ali'ye ait. Onun bu şiirini yine usta müzisyen, yetmişlerin efsane bestelerine imza atan Cenk Taşkan bestelemiş. İki önemli ismin buluştuğu şarkının düzenlemesini ise Ödül Erdoğan yaptı. Ödül Erdoğan Türkiye'de hem müzikal anlamda hem de sound olarak kaliteli işlere imza atan ve benim uzun zamandır takip ettiğim birazda köşede kalmış ve bunu hak etmeyen bir aranjör. Bu şarkının düzenlemesinde de Ödül, güzel bir iş çıkarttı. Onun bence en önemli özelliği soundu melodinin önüne geçirmemesi , hem sound var hem de melodi onun düzenlemelerinde. Hafif bir retro tarzı var diyebilirim.

"Yetmez mi?" latin ve pop karışımı bir şarkı. Dolu dolu bir düzenleme, kaydı temiz kaliteli bir düzenleme olmuş. Şarkının ritmi yüksek olmasına rağmen şarkının sözleri ve melodisinde bir hüzün var. Bunun açığa çıkaran bir slow düzenleme de yapılsaydı keşke diye düşündüm dinlerken şarkıyı. Şarkının soundu, düzenlemesi çok güzel. Bestenin kendisi de çok güzel, bu şarkı için yapılabilecek tek eleştiri "acaba şarkıya slow, balat bir düzenleme yapılsaydı, şarkı kendisini daha iyi gösterirmiydi?" olabilir.

Klipte Işıl Yücesoy, yine oyunculuğunu başarı ile göstermiş. Tema olarak yalnız bir kadını oynadığı klibinde nakaratta farklı kişilerin portre görüntüleri kullanılarak farklı bir görüntü yakalanmış. Işıl Yücesoy'un yorumu yine dört dörtlük, bu eski çınarlar yorumlarını ve seslerini nasıl böylesine başaılı bir biçimde koruyorlar bunu da anlamıyorum. Işıl Yücesoy mesela, sesi ilk günkü gibi. Yorumu ise daha güzel. Bu ses rengine sahip başka yorumcu da yok, ondan onun bu ses rengindeki hüznü dinlemek her şarkıda insana ayrı bir zevk veriyor.

YETMEZ Mİ?

Söz: Sabahattin Ali

Müzik: Cenk Taşkan

Düzenleme: Ödül Erdoğan

02.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM