Murathan Mungan – 2020 Model (Pasaj Müzik -2020)

Murathan Mungan – 2020 Model (Pasaj Müzik -2020)

Çok önemli bir edebiyatçı, şair ve şarkı sözü yazarı.. Murathan Mungan'ın pandemi öncesi yayınlanan her yönü ile özel olan bir albüm.

Murathan Mungan'ın klasikleri 2004 yılında "Söz Vermiş Şarkılar" adlı tribüte albümde yayınlanmıştı. O da müthiş bir albümdü. 16 yıl sonra Mungan yine özel ve sürpriz bir albüm yayınladı.

"2020 Model" adlı albümde 26 şarkı var. 2 CD olarak 2020 Yılının Şubat ayında yayınlandı. Albümde yer alan tüm şarkıların sözleri Murathan Mungan imzalı. Yıllar önce bestelenen ama bir şekilde yayınlanma fırsatı olmayan şarkıların yanı sıra yeni bestelenen Murathan Mungan şiirlerinden oluşuyor.

Bir buçuk yıl kadar süren sıkı bir çalışma ile yayınlanmış albüm. Mavi engin hakim olduğu, grafik olarak gökkuşağı rengini andıran tasarımlarla hazırlanan albüm kapağı ve görselleri çok iyi olmuş. Eşi benzeri olmayan bir grafik tasarım yapılmış. Pasaj Müzik bu albümü çok kaliteli hazırlamış. Kaliteden hiç ödün verilmemiş. Albüm tam arşivlik bir albüm. CDlerin bittiği bir dönemde bu tarz özenli tasarımlar ve işler yaparsanız o zaman CDler bitmez dedirten bir çalışma. Albümün en büyük şanssızlığı 2020 yılının Mart ayında patlayan ve hayatı durduran Covid-19 pandemisindn etkilenen müzik sektörü adına bu albümde payını alması oldu. Ancak şunu söylemek isterim, bu albüm bir mevsimlik albüm değil. Arşivlik bir albüm. Duymayanların, haberi olmayanların, kaçıranların bir gün karşılaştığında ilgi duyacağı bir albüm.

Albümde 2 CD ve 26 şarkı var. Şarkı sözleri şiir formatında. Bu Murathan Mungan'ın en önemkli özelliği. Albümde çok özel ve iyi isimler var. Nazan Öncel – Nükhet Duru - Zuhal Olcay – Teoman ve alternatif müziğin çok önemli yorumcuları.

Ben bu albümde en çok Jahan Barbur'un seslendirdiği "Kırılgan" , Zuhal Olcay'ın seslendirdiği "Dargın Bir Bahar", Can Algeç'in sert rock tınılı "Sert Adam", Six Pack'in "Ezber" , Nuri Harun Ateş'in seslendirdiği "Ters Orantı" şarkılarını aşırı hissettim ve aşırı sevdim. "Ters Orantı"da yer alan "Her şey pahalılaştıkça insan ucuzlar" sözü çok düşündürdü beni.

Sema Moritz'in yorumladığı "Kahramanlık Tangosu" düzenleme ve senfonik yapısı ile çok farklı. Hande Mehan'ın "Pencerelerde" şarkısındaki vokali mükemmel. Zeynep Casali'nin "Bana Yarın Sor". Şiirle bestenin müthiş bir biçimde bütünleştiği "Zalime Kolay" şarkısı ve Batu Akdeniz'in yorumu, Sezen Aksu klasiklerinden "Eskiden di Çok Eskiden"'in Cem Adrian yorumu ezber bozan bir yorum olmuş. Derya Köroğlu solist olarak "Böylede Güzeliz" adlı şarkısı seslendirmiş, tam bir Akdeniz soundu yani özlediğimiz Yeni Türkü soundunu hissettirmiş bize.

Albüm sadece şiirselliği ile değil, müzika denemeleri ile de dikkatleri çekiyor. Senfonik tango var, Arap ve Balkan soundu var, Retro sound var, Pop- Rock var. Çok zengin müzikal skalası olan bir albüm olmuş. Hani ansiklopedi gibi albüm, dolu dolu bir albüm. Günümüz popüler müzik piyasına aşırı fazla ama mutlaka olması gereken özel bir albüm. İyi müzik isteyenler, şiir tadında müzikler dinlemek isteyenler için dört dörtlük bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Kehribar Sarı:

Bir Bilsem Ah, Bir Bilebilsem, Nazan Öncel Şu Senin Çekip Gitmelerin, Mehmet Erdem Kırılgan, Jehan Barbur Dargın Bir Bahar, Zuhal Olcay Aşk Bin Defa, Çamur Kalp Tamircisi Kadın, Gaye Su Akyol Sert Adam, Can Algeç Aşk Bu, Nükhet Duru Otel Odaları, Çağatay Akman Saklarım, Bora Duran Ezber, Six Pack Ters Orantı, Nuri Harun Ateş Kahramanlık Tangosu, Sema Moritz.

Gri Pembe:

Pencerelerde, Hande Mehan O Benden Önce, Ozan Anlaş Bana Yarın Sor, Zeynep Casalini Yaz Yanığı, Teoman Aşktan Nasıl Gidilir, Şebnem Ferah Güz Defteri, Koray Candemir Ben Uyurken Tut Beni, Kalben Zalime Kolay, Batu Akdeniz Eskidendi, Çok Eskiden, Cem Adrian Böyle de Güzeliz, Derya Köroğlu Geçiyorum, Aylin Aslım&Ah! Kosmos Yanımdan Geçip Gidiyorsun, Jabbar&Deeperise Gecenin Eldiveni, Ozbi, eşlik eden: Murathan Mungan

 

10.10.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM