Nükhet Duru - Hikayesi Var (Poll & EN Production- 2020)

Nükhet Duru -  Hikayesi Var (Poll & EN Production- 2020)

 

Nükhet Duru için hazırlanan ama hiç bir tanıtım yapılamayan bir albüm diyerek başlamak lazım bu albümü anlatmaya. Albümü incelerken dikkatimi çeken bir diğer şeyde albümün grafiğinde kullanılan kırmızı renk oldu. Öylesine büyük bir hata yapılmış ki, öğrenci olsa sınıfta kalır. Albümde kırmızı ana renk olarak kullanılmış, bu çok güzel bir fikir ama en büyük sıkıntı, kırmızı renk üstüne yazılan koyu kırmızı yazılar. Böyle olunca albümdeki künye, şarkı gibi bilgileri okumak nerdeyse imkansız. Albümün ana kapağında ise Nükhet Duru'nun 1 Numara Plakçılıktan ilk yayınlanan best of cd'de kullanılan Mona Lisa endamlı portresi kullanılmış. Birkaç rötüşle yeniden çizilmiş. Bu güzel bir kapak olmuş. Gelelim albüme.

Albümde on bir tane Nükhet Duru klasiği yer alıyor. Eski ve yeni kuşak yorumcuların seslendirdiği bu şarkılar içinde en güzeli Sıla'nın yorumladığı "Yaralım" olmuş. Bu şarkıda Sıla'da aranjörü Efe Bahadır'da kendisini aşmış. Müthiş bir düzenleme ve yorum olmuş.

Kenan Doğulu, "Seninle" yi seslendirmiş. Çok modern, cool ve Avrupai bir düzenleme olmuş. İlk düzenleme ve yorumun üstüne çıkmış.

Mabel Matiz, "Nerde" adlı şarkının içinde yer alan hüznü yakalamış ve müthiş bir biçimde sunmuş. O oryant şarkının içindeki hüzün ortaya çıkmış.

Caz tınılar içeren bir diğer şarkı da Asımcan Gündüz'ün oğlu, Evrencaz Gündüz'ün seslendirdiği "Aşık Oluyorum Eyvah" olmuş. Bu şarkıda orijinalinden daha iyi olmuş.

Albümün en güzel yorumlarından biri de Funda Arar'ın yorumladığı "Beni Benimle Bırak" adlı klasik olmuş. Febyo Taşel ve Funda Arar ikilisi bir kez daha bir şarkıyı farklı bir yere getirmiş. Çok iyi bir yorum oldu.

Kalben, "Bir Nefes Gibi" yi seslendirmiş ama şarkı Kalben'in tarzının dışında tınlamış. Orijinli agresif bir şarkı olan "Kazandım"ı Zeynep Bastık seslendirdi. Daha soft ve latin bir düzenleme ile şarkıyı yumuşatmışlar.

Nükhet Duru'nun kariyerinde seslendirdiği en güçlü on besteden biri olan "Destina" da var albümde. Şarkıyı Ceylan Ertem seslendirmiş. Ceylan çok iyi bir ses ama bu şarkı ona biraz ağır gelmiş.

"Gözlerin Bulutlu" yu Sena Şeker alternatif bir sound ve yorumla seslendirirken , Rubato , Nükhet Duru'nun seksenli yıllarda Alaturkaya geçiş yapan şarkısı "Sevda" yı yorumladı. Çok güçlü bir beste olan "Sevda" yı Rubato biraz çekinerek, daha yumuşak, daha soft bir biçimde seslendirmiş. Onlardan daha sert bir yorum beklerdim.

Albümün kapanış şarkısı showmen Ata Demirer'den geldi. Duru'nun dokuz sekizlik şarkısı "Mahmure"yi seslendiren Ata Demirer'in yorumu da biraz ürkek kalmış. Ondan da daha agresif bir yorum beklerdim. Ancak Ata yorumcu değil, ondan bunu da söylemek anlamsız. Son yıllarda üretilen tribute albümlerde televizyon ve sinema showmenlerini şarkıcı olarak görmek gelenek oldu. Ben bunu anlamsız buluyorum. Bu insanların işi müzik değil ama albümlerde yer alıyorlar. İşin ilginç tarafı da bu insanların bu tribıute proje albümlerine zerre hayırları yok. Ama ne diyeceksiniz gelenek olmuş.

Sonuç olarak beni proje olarak heyecanlandıran bir albüm ama uygulamasında sıkıntılar olmadı değil. Albüm duyurulamadı. Grafik tasarımı yazıları okurken kör ediyor. Yeni kuşak yorumcular bazı ağır şarkıları taşıyamamış, bu da normal. Sonuçta Nükhet Duru çok güçlü bir yorumcu ve şarkıları da o kadar güçlü. Albümde Ali Kocatepe şarkılarının olmaması dikkatimi çekti. Belli ki bu albümün hazırlandığı dönemde bir sıkıntılar olmuş ve "Ben Sana Vurgunum" - "Melankoli" – "Benimsin Diyemediğim" gibi şarkılar albümde yer almamış.

Albümde Nükhet Duru'nun farklı yorumcular ile beraber gerçekleştirdiği mini düetler çok güzel bir renk katmış albüme. Böylece Nükhet Duru'da tribute – düet albüm modasına

Albümün ikincisi gelir mi? Muamma. Ben "Hikayesi Var"ın ikinci hatta üçüncüsünün çıkmasını isterim. Hatta birincisi ile beraber paketlense güzel olur. Çünkü birinci albüm, yani bu albümün duyurusu zayıf kaldı, bu albüme de bir yeni ivme verilebilir.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Yaralım - Nükhet Duru & Sıla Seninle - Nükhet Duru & Kenan Doğulu Nerde - Nükhet Duru & Mabel Matiz Aşık Oluyorum - Nükhet Duru & Evrencan Gündüz Beni Benimle Bırak - Nükhet Duru & Funda Arar Bir Nefes Gibi - Nükhet Duru & Kalben Kazandım - Nükhet Duru & Zeynep Bastık Destina- Nükhet Duru & Ceylan Ertem Gözlerin Bulutlu - Nükhet Duru & Sena Şener Sevda - Nükhet Duru & Rubato Mahmure - Nükhet Duru & Ata Demirer

14.10.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM