Ferhat Göçer - Sabahattin Ali Şarkıları (Poll-2019)

Ferhat Göçer -  Sabahattin Ali Şarkıları (Poll-2019)

Ferhat Göçer 2019 yılında hayata geçirdiği üzerinde uzun zamandır üzerinde çalıştığı "Aldırma Gönül" projesinde yer alan şarkıların derlendiği bu albümde çok güzel bir projeye imza attı.

Önce bir müzikal oyun olarak sahnelediği Sabahattin Ali'nin yaşamın konu eden oyunda çok başarılı bir performans sergileyen Ferhat Göçer, oyuncu kişiliği ile de alkış topladı. Bu proje ile ilgili Ferhat Göçer "Sabahattin Ali'nin hayatıyla ilgili bir fikir vermek.." diyerek yola çıkmıştı. Bu yolda bir de tematik proje müzik albümü olan "Sabahattin Ali Şarkıları" adlı albümde hem iyi bir performans hem de sürprizlerle karşımıza çıktı.

On tane şarkının yer aldığı albüm Poll Production etikeyi ile yayınlandı. Bu hem bir müzik albümü hem de bir proje albümü. Yani klasik Ferhat Göçer albümü değil. Bir ara albüm diyebiliri.

Bence böyle bir projeye imza atarak çok iyi yaptı Ferhat. Albümün soundunu Kargo ve Yalın'ın albümmlerin büyük işlere imza atan Selim Öztürk müthiş düzenlemelerle hazırladı. Rock ve Pop sentezi bir sound var. Soft bir Ferhat Göçer var. On tane şarkı var. Şarkıların tamamı usta şair, edebiyatçı Sabahattin Ali'ye ait.

Albümün en ilginç özelliği Ferhat Göçer'in daha önce bestelenen bazı Sabahattin Ali şiirlerinin yeniden besteleyerek bir ilke imza atması.

Bunlar, "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" - "Melankoli" - "Çocuklar Gibi" – "Ben Sana Vurgunum" . Bu şarkılar daha önce bestelenen ve müzik dünyasında çok büyük başarılara imza atan şiirlerdi. Ferhat Göçer bu projede hem büyük bir riske hem de önemli bir ilke imza atarak bu şiirleri besteledi ve yeniden yorumladı. Bu beyinlere ve gönüllere girmiş şiirlerin yeni melodilerle duyulması çok farklı bir ilk oldu.

Daha depresif olan "Melankoli" bu kez latin pop bir soundla dinleniyor. Ferhat Göçer'in besteci kimliği adına da başarılı bir örnek çalışma olmuş.

Albümde yer alan klasikler içinde Ahmet Kaya bestesi "Geçmiyor Günler" , Retro-Rock bir düzenleme ile kurgulanan "Aldırma Gönül" benim çok ilgimi çekti. Albüm "Leylim Ley" ile kapanıyor.

Şunu rahatlıkla belirtmek isterim ki Ferhat Göçer çok kaliteli ve itina ile hazırlanmış bir pojeye imza attı. Bu albüm arşivlik bir albüm olmuş. Mutlaka edinin ve dinleyin. Sabattin Ali adına yapılan çok özel bir proje. Tarihe geçecek ve gelecekte arşivciler tarafından saygı ile anılacak bir müzik projesi. Bu albümü dinleyin derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Geçmiyor Günler Göklerde Kartal Gibiydim Aldırma Gönül Dağlar Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Melankoli Çocuklar Gibi Ben Gene Sana Vurgunum Yetmez Mi ? Leylim Ley

02.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM