Cenk Eren - Repertuvar Selda Bağcan Şarkıları (Majör Müzik -2020)

Cenk Eren -  Repertuvar Selda Bağcan Şarkıları (Majör Müzik -2020)

 

Tematik albümlerle yorumcu kimliğini pekiştiren ve bunu geniş kitlelerce paylaşmayı başaran Cenk Eren, kariyerinin üçüncü tematik repertuvar albümünde Selda Bağcan'ın klasiklerini seslendirdi.

Daha önce Tanju Okan ve Ferdi Özbeğen albümlerinde müthiş bir başarı yakalayan Cenk Eren, bu albümde de çok zor bir başarıya imza attı. Selda Bağcan gibi müzikal tınısı ve yapısı zor olan bir yorumcunun şarkılarını coverlamak ciddi ciddi zor bir işti. Ama Cenk Eren bunun altından başarı ile kalktı.

Albümde on tane şarkı var. Düzenlemelere önceki tematik albümlerde olduğu gibi Sarp Özdemiroğlu imza atmış. Sarp şarkıları çok kaliteli ve temiz bir soundla hazırlamış. Ne boş ne de aşırı dolu düzenlemeler var.

On şarkının yer aldığı albümü baştan sona dinlerken Türkiye'nin kültürel çeşitliliğine de bir yolculuk yapıyorsunuz.

"Gesi Bağları" da Selda Bağcan ile düet yapan Cenk Eren, "Adaletin Bu mu Dünya" da çok sıcak bir yorum sunmuş. Modern bir soundla hazırlanan şarkıda saz ve latin müzik çok iyi bir sentez yakalamış.

Pop-Latin ve türkünün karışımından oluşan "Çemberimde Gül Oya" da Cenk Eren epey bir tizlere çıkmış, bunu da hakkıyla başarmış.

Albümün genelinde türkülerin modernize edilmiş düzenlemelerle hazırlandığını görmek mümkün. Sarp Özdemiroğlu albümün modern tınılarını çok iyi yakalamış. Mesela "Sivas Ellerinde Sazım" da volero bir ritim eklenmiş. "Öyle Bir Yerdeyim ki" de 70lerin retro soundu yakalanmış.

"Düşen Hep Yerde mi Kalır" albümde yer alan en kaliteli düzenleme olmuş. Benzer sözleri "Beni Unutma" içinde söylemek mümkün. "Beni Unutma"da ki şiir bölümü ve şarkının düzenlemesinde ki yaylılar dört dörtlük.

Albümün kapanış şarkısı 90ların popüler şarkısı "Ziller ve İpler". Aysel Gürel'in anlamlı sözlerini yıllar sonra bir kez daha dinlerken Türkiye'nin dış politikasını da gözler önüne getiriyor ve ne kadar anlamlı bir şarkı diyor insan.

Doğu ile Batının mükemmel bir sentezinden oluşan albümde Cenk Eren çok sıcak ve samimi bir yorum yapmış. Albümün kapak çalışması, CDnin içinden çıkan kitapçık ve içindeki fotoğrları da eklediğimizde dört dörtlük bir proje albümü oldunuğu görüyorsunuz. Albüm CDnin yanında LP olarak da yayınlanmış. Dijital müzik güzel, hoş ama bence bu albümün fiziki kopyası yani CDsi alınır. Çünkü çok iyi bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Adaletin Bu mu Dünya Gesi Bağları (Düet: Selda Bağcan) Çemberimde Gül Oya Sivas Ellerinde Sazım Çalınır Tatlı Dillim Öyle Bir Yerdeyim ki Düşen Hep Yerde mi Kalır Mağusa Limanı Beni Unutma Ziller ve ipler

 

07.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM