Zekai Tunca – 50. Yıl Ustaya Saygı (Poll Production – 2020)

Zekai Tunca – 50. Yıl Ustaya Saygı (Poll Production – 2020)

Türk müziğinin ustadlarından Zekai Tunca adına hazırlanan "50. Yıl Ustaya Saygı" adlı tribute albümünde bestecinin popüler şarkılarının farklı yorumcular tarafından yapılan yorumları yer alıyor.

Zekai Tunca, 80lerin en popüler sanat müziği bestelerine imza atan bir müzisyen. Gerçek bir müzik insanı. Onun için geç bile kalınmış bir tribute albüm. Albüm 2020 yılının başında yayınlandı ve şansa pandemi patladı. Sonrası malum. Bu covid-19 felaketinden en fazla etkilenen sektörlerden biri de müzik sektörü oldu. Bu açıdan bu albüm tam hak ettiği yere ulaşamadı, bunun en büyük nedeni de pandemi döneni ve radyo kanallarının Türk müziği şarkısı çalmaması. Bu iki nedenden dolayı albüm kendisini duyurma konusunda zayıf kaldı. Ancak şunu söylemek isterim ki albüm çok ama çok iyi bir albüm. Duymadınızsa, haberiniz yoksa mutlaka dinleyin ve edinin.

Albümde 15 Zekai Tunca bestesi var. Bu tribute albümün diğerlerinden farklı iki özelliği de var. En büyük farkı bazı bestelerin ikişer kez seslendirilmesi. Bu ilk kez bir tribute albümde oldu. Güzel de oldu aslında. Mesela "İmkansız" adlı şarkısı Ferhat Göçer ve Haktan ayrı ayrı seslendirmişler. İki farklı yorum iki farklı tat olmuş.

Albümde Tan Taşçı, "Git Gidebilirsen" (Gözyaşımda Saklısın) şarkısını seslendirmiş. Buna klipte çekti. Çok güzel bir yorum olmuş. Buradan şunu söylemek isterim ki şarkıların çoğunun yorum ve düzenlemesi çok güzel olmuş.

Işın Karaca, "Üzme Beni"yi Disco- Jazz düzenleme ile seslendirmiş

Ferhat Göçer, "İmkansız"ı Bossanova yapmış,

Zakkum'dan pop-rock bir "Gülü Sussuz Seni Aşksız Bırakmam" yorumu var.

Fatih Erkoç , "Olmaz mı?" da yine ustalığını göstermiş,

Albümün en modern düzenlemelerinden biri Demet Sağıroğlu'nun seslendirdiği "Sen giderken" olmuş. Çok güzel bir düzenleme yapılmış.

Haktan'dan alaturka bir "İmkansız" yorumu beklerken bir baktım ki şarkıy alternatif bir alt yapı ile değişik, yeni nesil bir düzenleme yapılmış. Çok ısınamadım ama yeni neslin ilgisini çekebilir.

"Üzme Beni" yi Zeynep Casalini dance bir düzenleme eşliğinde seslendirmiş.

Büyük usta Ahmet Özhan'ı bu albümde görmekten büyük mutluluk duydum. Bu albümün diğer tribute albümlerden en büyük farkı zaten bu. Diğer tribute albümlerde hep aynı yorumcular var. Bu albümde ise biraz ezber bozuldu. Mesela Fatih Erkoç- Ahmet Özhan- Zeynep Casalini- Gökhan Güney bunlara örnek.

Ahmet Özhan, "İçime Doğdu" adlı şarkıyı müthiş bir yorum ve duygusallıkla seslendirdi.

Albümde beni en çok şaşırtan yorumcu Nil Ünal oldu. Bir aralar müzikte epey aktifti. Bu albümde "Yalana Bak" şarkısını yorumlamış. Albümün en piyasa düzenlemesi bu şarkı olmuş.

Hakan Aysev, "Tanrım" , Gökhan Güney "Gözüm Kesmiyor" şarkılarını seslendirirken, popüler kültürden uzak alaturka yorumcular Ayşen Bingör, Bahar Gelir ve Canan Sezgin gibi isimleri de bu albümde görüyoruz. Bahar Gelir "Alın Yazımsın" ı biraz daha piyasa bir düzenleme üzerine yorumlamış. Albümün kapanış şarkısını ise Canan Sezgin seslendirmiş: "İhtimal Yok mu?". Latin-Pop Bossanova tarzında romantik bir versiyon olmuş.

Zekai Tunca için hazırlanan bu tibute albüm çok sıcak ve iyi bir albüm olmuş. Son bir kaç şarkıda albüm düşse de baştan sonra dinlenecek kalitede. Çok iyi ve bir döneme damgasını vuran alaturka klasiklerinin biraz daha güncel soundlarla yapılan düzenlemeleri de genelde iyi olmuş.  Bir kaç tane vasat düzenleme ve yorum var ama yine de albüm genel anlamda mükemmel bir albüm olmuş. Türk Sanat müziği adına dinlenmesi gereken özel bir tribute çalışma, mutlaka dinleyin derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Git gidebilirsen - TAN TAŞÇI
Söz: Seyhan Girginer / Zekai Tunca

Üzme beni - IŞIN KARACA
Söz & Müzik: Zekai Tunca

İmkansız - FERHAT GÖÇER
Söz: Cemal Safi Müzik: Zekai Tunca

Gülü susuz - ZAKKUM
Söz: A. Aşkın Tuna Müzik: Zekai Tunca

Olmaz mı - FATİH ERKOÇ
Söz: Behlül Bektaş Müzik: Zekai Tunca

Sen giderken - DEMET SAĞIROĞLU
Söz: Metin Pütmek Müzik: Zekai Tunca

İmkansız - HAKTAN
Söz: Cemal safi Müzik: Zekai Tunca

Üzme beni - ZEYNEP CASALİNİ
Söz & Müzşk: Zekai Tunca

İçime doğdu - AHMET ÖZHAN
Söz: Zehra Şeyda Çelimli Müzik: Zekai Tunca

Yalana bak - NİL ÜNAL
Söz & Müzşk: Zekai Tunca

Tanrım - HAKAN AYSEV
Söz & Müzşk: Zekai Tunca

Ne olur hayatımdan çıkma - AYŞEN BİRGÖR
Söz & Müzşk: Zekai Tunca

Gözüm kesmiyor - GÖKHAN GÜNEY
Söz: Cemal Safi Müzik: Zekai Tunca

Alın yazımsın - BAHAR GELİR
Söz: İlkan San Müzik: Zekai Tunca

İhtimal yok mu - CANAN SEZGİN GEYLAN
Söz & Müzik: Zekai Tunca

18.10.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM