Hande Yener- Carpe Diem (Poll Production-2020)

Hande Yener-  Carpe Diem (Poll Production-2020)

Hande Yener üzerinde çok zaman harcadığı müzik yaşamında 20. Yılını kutladığı "Carpe Diem" albümünde kariyerinin hem nitel hem de nicel anlamda zirvesinde olduğunu kanıtladı.

Belki albümün pandemiye denk gelmesi hak ettiği havaya getirmedi Hande Yener'e, ama bu albüm çok iyi bir albüm. Müzikal anlamda, alt yapıları, görsel imaj fotoğraflarıyla sounduyla iyi bir iş çıkartılmış. Tüm zamanlarda dinlenebilecek Ajda Pekkan'ın albümleri gibi bir albüm olmuş. Onun için zamansız bir albüm oldu diyebilirim.

"Carpe Diem" albümünde on şarkı yer alıyor. Hande orijinal fikirler peşinde olduğunu daha albümün adıyla gösteriyor. Nerden aklına geldi bu albüm vallahi anlamadım ama orijinal olmuş. Albümün görsel – imaj çalışması da çok başarılı olmuş, CDyi elinize aldığınızda bir albüm havası seziyorsunuz.

Albümde on şarkı yer alıyor. Hepsinin ortak özelliği modern ve batı orijinli şarkılar olması. Zerre ana akım pop yok. Eller havaya havası yok, cool bir Hande Yener var. Albümün genelinde club ve varyantlarından oluşan bir sound var. Birkaç şarkıda seksenlerin dünya pop soundu da var ki ben o bölümü çok beğendim.

"Aşk Sandım" ile açılıyor albüm. Sound olarak seksenlerin soundu kokuyor albümde. Seksenlerin dünya pop soundu. Sözleri çok güzel , Berksan güzel bir beste yapmış. Şarkı kısaca "Aşk Sandım , sıçtım" anlamını veriyor. Cool bir hava, şarkı ortasında müthiş bir elektro gitar solo ve onlarca hayırsıza sevdalanmış birisiyseniz tam size seslenen bir duydu.

Albümün ikinci şarkısı "Bulut"ta da retro bir sound var. Hande seksenlerin dünya soundunu ilk bu albümde denedi ve başarılı oldu. Albümün soundunu ve şarkıların düzenlemelerini MISHA kurgulamış güzel olmuş.

Albümün bir tane de sıkıntısı var. Görsel anlamda grafik ve fotoğraf olarak çok iyi bir çalışma olmuş ama siyah zemin üzerinde beyaz ve çok küçük fontlarla yazılan şarkı sözleri biraz garip oldu. Bu kadar küçük fontlarla neden yazılmış şarkı sözleri ve künye anlamadım. Belki albüm kitapçığındaki sayfaların tasarımında güzel gözüküyor ama çok küçük fontlar ve okunmuyor. Ciddi ciddi çok zor okunuyor şarkı sözleri.,

"Aşk Elinde" şarkısında cool bir club hava var. "Başka Dudaklar" da club sound bir tık öne çıkıyor. Albümdeki şarkıları dinledikçe albümün hem sound hem de beste yapısı olarak pop türünden uzaklaştığını hissediyorsunuz. "Boşuna" şarkısında bunu tam hissediyorsunuz.

Albüme adını veren "Carpe Diem" çok az da olsa albümden ayrışıyor. Biraz daha ticari bir melodi ve düzenlemeye sahip. "Melekler ve Şeytanlar"da albüm yine club ve pop sounduna giderken, "Kaç" ta yine bir tık daha radio friendly oluyor. "Kaç" akılda kalan daha basit bir melodi. Ticari şarkısında bile düzenlemeden fire vermemiş Hande Yener. Kapanışı yapan "Yolcu" alternatif bir sounda sahip.

Zaten albümün Spotify performansına baktığımızda albümde yer alan "Kaç" – "Carpe Diem" in açık ara dinlendiğini görüyoruz. Bu iki şarkıyı albümün açılış şarkısı "Aşk Sandım" takip ediyor. Ben bu şarkılar arasında "Aşk Sandım"ı çok beğendim. Türkiye'de ilk kez denenen bir sound var bu şarkıda ve çok güzel olmuş.

Sonuç olarak Hande Yener özenle hazırlanmış yenilikçi bir 20. Yıl Albümü hazırlamış. Bazı şarkılarda belki popun sınırlarını zorladı. Ama bir iki şarkıda da fire vermeden ticari denemeler yaptı. Bu albüm arşive katılarak bir dönemin yenilikçi albümü olarak saklanabilir.

Benim albümdeki favorim "Aşk Sandım" ve "Bulut" . Bu iki şarkıda denenen 80s retro sound mükemmel olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Aşk Sandım
Söz: Berksan Özer - Müzik: Misha Michael Mehdikhan / Berksan Özer

Bulut
Söz: Berksan Özer - Müzik: Misha Michael Mehdikhan / Berksan Özer

Senden Çok
Söz ve Müzik: Berksan Özer

Aşk Elinde
Söz ve Müzik: Fikri Karayel

Başka Dudaklar
Söz ve Müzik: Berksan Özer

Boşuna
Söz: Devrim Karaoğlu / Mete Özgencil - Müzik: Devrim Karaoğlu

Carpe Diem 
Söz ve Müzik: Berksan Özer

Melekler ve Şeytanlar
Söz: Berksan Özer - Müzik: Misha Michael Mehdikhan / Berksan Özer

Kaç
Söz: Berksan Özer - Müzik: Misha Michael Mehdikhan / Berksan Özer

Yolcu
Söz ve Müzik : Berksan Özer

 

 

 

22.01.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM