Aykut Gürel Presents Bergüzar Korel 2 (İrem Records - 2020)

Aykut Gürel Presents Bergüzar Korel 2 (İrem Records -   2020)

Bergüzar Korel'in Aykut Gürel ile beraber hazırladığı ikinci albümünde on tane sevilen nostaljik cover seslendirdi. Oyunculuğu ile dikkatleri çeken ve müzik dünyasında da hiçte kötü olmayan bir grafik çizen oyuncu, bu albümde daha çok erkeklerin yorumuyla bütünleşen klasiklere yer verdi.

Albümün müzikal çizgisi mükemmel. Aykut Gürel A'dan Z'ye albümün her şeyi ile ilgilenmiş ve çok kaliteli bir iş çıkartmış. Korel albümle ilgili olarak "elimden geldiğince kalbimle dokundum.Bu albümde her aşamada yer aldım. Şarkı söylemeyi çok seviyorum.Çocuğuma masal anlatmak gibi..." yorumunu yapıyor.

Aykut Gürel albümün masteringini Los Angelos'ta yaptırmış. Düzenlemelerin tamamını ise kendisi, kendi stüdyosunda hazırlamış. Sevilen nostaljik şarkıların caz kokan düzenlemelerle yeniden yorumlandığı albümde pop müzik klasiklerinin çok farklı düzenlemelerini dinleyeceksiniz. Bergüzar Korel albümde yer alan şarkıları konuşur gibi seslendirmiş, biraz Fransız Chansonları gibi bir ruh katmış. Sesine hiç eko- reverb verilmemiş. Kuru bir kayıt var, bu yönü ile de düzenlemelerde kullanılan enstrüman tekniği ile de albüm bir retro caz albüm gibi olmuş.

Aykut Gürel, bazı şarkılara küçük dokunuşlarda yapmış. Mesela "Hasret"e yeni bir intro yazmış. Benzer bir biçimde "Medcezir" - "Benim Bütün Dualarım Seninle" ve "Suç Bende "şarkılarının da introsunu yenilemiş. Özellikle "Suç Bende" nin introsu epey bir değiştmiş. Erol Evgin klasiği "Deli Divane" albümün en dinamik ve en renkli düzenlemesi olmuş. Brasslarla renklenen bir intro ve çok kaliteli bir düzenleme.

Bergüzar Korel şarkıların hepsine hakkını vermiş. Umulanın da üstünde iy bir performans sergiliyor. Bir tek "Medcezir" de biraz zorlandı diyebilirim. Kalan tüm şarkılarda iyi bir vokal ve ruh sundu.

Oyuncu ve ana mesleği müzik olmayan insanların albüm yapması her zaman risklidir. Bu riski kıvıran sanatçı sayısı ise çok azdır. Bergüzar bu müzik işinde sınıfta kalmadı. İkinci albümünde de oldukça iyi bir performans sunmuş. Tabii ki burada Aykut Gürel'in emeği çok büyük.

Caz tadında pop müzik nostaljisi dinlemek isteyenler bu albümü çok sevecek. Sakin, cool bir düzenleme anlayışı ve popüler müzik endüstrisinde benzeri olmayan bir albüm. Dinlemenizi tavsiye ederim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

HASRET YARINA ALLAH KERİM BENİM BÜTÜN DUALARIM SENİNLE CANIM SENİNLE OLMAK İSTİYOR SON MEKTUP MED CEZİR TAM ORTASINDAYIM ZALİM DELİ DİVANE SUÇ BENDE

07.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM