Cenk Eren - Repertuvar Barış Manço Şarkıları (DMC – 2021)

Cenk Eren -  Repertuvar Barış Manço Şarkıları (DMC – 2021)

Cenk Eren dördüncü cover proje albümü olan "Repertuvar Barış Manço Şarkıları" albümünü çok sürpriz bir zamanlama ile piyasa sundu. Albümü sürpriz bir zamanlama ile piyasa sunmasının ardından bu albümün üzerinde de pek durmadı. İlk üç cover proje albümüne göre sanki biraz daha hevessiz, biraz daha angarya bir duygu içindeymiş gibi bir hava verdi bana.

III Cover proje albümünde Barış Manço şarkılarını seslendiren Cenk Eren bu albümde on şarkı seslendirdi. Albümü hem CD olarak hem de LP - Plak olarak da yayınladı. Beyazlar içinde bir kıyafet ve görsel tasarımla kurgulanan sade bir tasarımla çıktı karşımıza.

İlk iki proje albümünde Şafak Karaman Production ile çalışan Cenk Eren bu albümünde DMC ile çalışmış. Müzik yönetmenliğini ise diğer iki proje albümünde olduğu gibi Sarp Özdemiroğlu yapmış.

İlk iki cover proje albümünün adeta müptelası olan biri olarak bu albümün neden Cenk Eren fazla üzerine gitmediğini anlamadım. Albümü dinledikten ve inceledikten sonra bu albümde önceki iki cover proje albümüne göre bir takım farklılıkların olduğunu da hissettim. Bir şeyler yolunda gitmemiş gibi bu albümde.

Bunun en başında şarkılara yapılan düzenlemelerin yeteri kadar itinalı olmaması yer alıyor diyebilirim. Bazı şarkıların düzenlemeleri mükemmelken bazılarının düzenlemeleri çok kötü olmuş.

Mesela "Kol Düğmeleri" ile açılan albüm daha birinci şarkıda gol yiyor. Şarkının düzenlemesi çok yalın kalmış, Cenk Eren serbest bir yorum yapmış, nerdeyse ara ara ritim bile kaçırmış. Çok şaşırdım bu düzenlemeyi dinleyince.

Albüm "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa" ile toparlamış. Bu şarkıda güncel rock soundu ile Anadolu rock soundu harmanlanmış, iyi bir sound çıkmış. Cenk'te şarkıyı güzel seslendirmiş. Benzer sözleri "Alla Beni Pulla Beni" içinde söylenebilir. Bu iki şarkının düzenlemesi daha dolu. Ama gariptir kullanılan davul seti çok basit kalmış. Sanki demo yapılmış gibi. Bunu Sarp Özdemiroğlu'na da yakıştıramadım.

Düzenleme – aranjman konusunda hayal kırıklığı yaratan bir diğer şarkı da "Unutamadım" olmuş. Bugüne kadar yapılan en vasat "Unutamadım" düzenlemesi olmuş diyebilirim. Cenk Eren şarkıyı hissederek seslendirmiş, dramatik bir yorum sunmuş ama Sarp Özdemiroğlu şarkıyı demo gibi bırakmış.

"Can Bedenden Çıkmayınca" albümün beşinci şarkısı olmuş. Aynı sıkıntı bu şarkıda da var. Sarp Özdemiroğlu bu işi salladı mı? Yoksa ucuza mı kaçmış anlamadım. Şarkıda kullanılan sound inanılmaz basit kalmış. Aranjmanda belli ki bir "eller havaya" yakalanmak istenmiş ama oda olmamış.

"Dağlar Dağlar" ın da düzenlemesinde bir anomali var. Latin başlayan bir düzenleme, Cenk Eren'in çok kuru tutulan nerdeyse hiç efekt verilmeyen ve alt yapının üzerinde kalan sesi. Latin başlayan sonra da "eller havaya" modunda ilerleyen bir düzenleme olmuş. Yaylılar Arabesk yaylı partisyonlarıyla eşlik etmiş.

"Gibi Gibi" gibi ritim kurgusu olan bir şarkıya yapılan düzenleme de olmamış. Bu şarkıyı da dinleyince iki şey düşündüm,

Ya Cenk Eren bu albüme inanmamış ve iş bir an önce bitsin diye alelacele hazırlamış bu albümü Ya da aranjörü Sarp Özdemiroğlu ile bir deneme yapmak istemiş ama fecii çuvallamış.

Şarkıların düzenlemelerinde ciddi bir sıkıntı var. Basite indirgenmiş ritimler, nerdeyse hazır presetlerden elde edilen soundlar. Cenk Eren'in vokalinde de şarkıları seslendirdiği tonda da bir sorun var. Bir diğer dikkatimi çeken şey ise Cenk'in sesi bu albümde yorgun geliyor. Sanki isteksiz okumuş, "bitse de bir an önce gitsem" havasında seslendirilmiş gibi şarkılar.

"Ben Birilim" ve "Kara Sevda" şarkılarında biraz daha zorlasalar seksenli yılların taverna sounduna yaklaşacaklar. İki tane rock kökenli şarkının bu kadar soft düzenlemesi nasıl yapılır vallahi anlamadım. Hele "Kara Sevda" yeni aranjör olmuş bir genç aranjörün demo düzenlemesi gibi kalmış.

Albümün kapanış şarkısı "Gül Pembe". Şarkı orijinaline sadık kalınarak trafiklendirilmiş. Cenk Eren'in sesinin yorgunluğu bu şarkıda da çok belirgin.

Bu albümü ben anlamadım. Bu albümde bir sıkıntı var. Ama bu sıkıntının kaynağını anlamadım. Cenk Eren'de Sarp Özdemiroğlu'da bu kadar basit hatalar, bu kadar vasat iş verecek insanlar değil. Bu ikili daha önceki proje albümlerinde "Tanju Okan" ve "Ferdi Özbeğen" şarkılarında muhteşem işlere imza attı. Cenk Eren, Selda Bağcan şarkılarının hakkını verdi. Peki Barış Manço şarkılarında ne oldu da bu ikili bu kadar vasat bir iş çıkarttı?

Anlamadım.

Tavsiye eder miyim? Uzun zamandır İlk kez bir Cenk Eren albümünden zevk almadım diyebilirim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Kol Düğmeleri

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Alla Beni Pulla Beni Düet: Zara

Unutamadım

Can Bedenden Çıkmayınca

Dağlar Dağlar

Gibi Gibi

Ben Bilirim

Kara Sevda

Gülpembe

28.01.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM